تراکم اندیشه‌ها

چرخ و فلک گیر کرده یا چی؟

+از سری داستان‌های بی‌سرانجام. اگه روی برچسبش بزنید یکی‌دوتای قبلی رو هم می‌تونید بخونید.
+ دلم می‌خواد بدونم نظراتونو. برام بگید حتی توی دوکلمه هم که شده. 

می‌گن وقتی متعلق به کسی می‌شی، اگه شاد باشه شادی، اگه نباشه خودتو به آب و آتیش می‌زنی که بشه. ولی همیشه از اونور تعریف می‌کنن این قصه رو. منم از همونور تعریفش می‌کردم همیشه. ولی خب وقتی افتادم همون‌جا، دیدم حق داشتن که هی همه‌شون می‌اومدن می‌گفتن باید طاقت بیاری و تواصوا بالصبر و اینا. مگه می‌شه یه راه انقدر پر چال و چول آخه؟ 
تو اتفاقِ عجیبی بودی ولی خب. نه به خاطر اینکه رسیدن بهت سخت بود. به خاطر اینکه همینجوری یهو اومدی و یهو افتادم تو همون اولین چاله و تو هم مثل معشوقای قصه‌ها نذاشتی بری. گشتی دنبال طناب و این چیزا. وقتی دیدی هیچ خبری نیست، نشستی اون بالا و برام افسانه ساختی. برام تعریف کردی چطوریه اون بالا بودن. از بوی علف و گل‌ها، از درختایی که تازه شکوفه زده بودن، از رفت و آمدا، از حال و هوا و این چیزا دیگه خلاصه.
هی گفتی و گفتی و هی نفهمیدی که من هر لغتت رو پله کردم و گذاشتم زیر پام. هی گفتی و گفتی... هی نفهمیدی اما قد منو بلند کردی با هر گفتارت. من جواب نمی‌دادمت. اولا بد و بیراهم می‌گفتم حتی. که چرا منو کشوندی دنبال خودت. که چرا همون اول یه جوری بودی که به چشمم اومدی. انگار نه انگار خودم نگاهمو چسبونده بودم به موهای صدساله‌ات. بعدترا دیگه هیچی نگفتم. تو هم هی نفهمیدی من دارم میام ور دلت. باز تعریف کردی. تعریف کردی. من هی قصه ساختم و بلند شدم. نردبونم هی قد می‌کشید و دلم هی قرص‌تر می‌شد به اون بالا. 
یه روز ولی، وقتی خورشید اومد بالا، تو شروع نکردی به آواز خوندن. ترسیدم. ترسیدم که رفته باشی. یکی از شعرایی که همیشه می‌خوندی و حفظ شده بودم رو خوندم، که بشه آخرین پله‌ی بالا اومدنم. 

دی خیالِ تو بیامد به درِ خانه‌ی دل
در بزد، گفت: «بیا، در بگشا، هیچ مگو.»

دستمو گذاشتم دمِ چاه و سر کشیدم بیرون. مثلِ آدمایی که یه عمر تو تاریکی بودن _البته الان که فکر می‌کنم راستکی هم یه عمر تو تاریکی بودم_ چشمامو هیز چرخوندم رو علفا و گلا. بعد سرمو بردم بالا. نگاه کردم به درختا. شکوفه نداشتن ولی. برخورد بهم. پس کوشن شکوفه قشنگایی که تو می‌گفتی؟ دستمو کشیدم رو چشمای تار. درختا شکوفه نداشتن ولی میوه داده بودن. شکوفه‌ها ثمر داده بودن. درختا میوه داده بودن. درختا میوه داده بودن. 
چشم چرخوندم پیِ تو. چپ و راست، شمال غرب و شرق. جنوب شرق و غرب. همه‌ور. نبودی ولی. من بودم و میوه و آسمون و چیز میزای توش. صدام پیچید و صدات پیچید.

دستِ خود را بگزیدم که فغان از غمِ تو
گفت: «من آنِ توام، دست مخا، هیچ مگو.
تو چو سُرنای منی، بی لبِ من ناله مکن
تا چو چنگت ننوازم، ز نوا هیچ مگو.»

همینجوری آچ‌مز موندم. حالا که رسیدم بالا، همینجور ول کردی رفتی، هی می‌گی هیچ مگو هیچ مگو؟ 
مثل اون باری می‌مونست که رفته بودیم شهربازی. هی بهت گفتم بیا بریم سوار سرسره بشیم، گفتی آدم اینقدر جون بکنه برسه بالا که فیشّی بلیزه پایین؟ گفتم بریم تابم بده. گفتی که چی هی ببرم لب چشمه تشنه برت گردونم؟ گفتم خب برم داشتی آوردی پارک چی کار؟ چرخ و فلکو نشون دادی. سوار شدم، چرخوندی بردی بالا، بردی بالا، بردی بالا، وقتی با ماه همسایه شدم نگه داشتی. 
حالا هم سرِ چاه نگهم داشتی.

گفتم: «این جانِ مرا گردِ جهان چند کشی؟»
گفت: «هرجا که کشم، زود بیا، هیچ مگو.»
گفتم: «ار هیچ نگویم، تو روا می‌داری
آتشی گردی و گویی که در آ هیچ مگو؟»
همچو گل خنده زد و گفت: «در آ، تا بینی
همه آتش‌سمن و برگ و گیا، هیچ مگو.»

چشم چرخوندم. یه آینه پیدا کردم. وسطِ همون جنگل و اینا. میونِ همون درختا. رفتم جلو. زل زدم به خودم. دیدم گیسام شکوفه زده. از نوکِ چندتا از تارای موم سیب آویزونه. 
فکرشو بکن. همه‌ی اون مدت فکر می‌کردم دارم گولت می‌زنم و حرفاتو می‌دزدم که پله بشه زیر پام. اما همه‌ی اون مدت، تو بودی که تصمیم می‌گرفتی حرفای بلند بزنی که من برسم بالا، که ببینم ثمر دادم. 

همه آتش، گلِ گویا شد و با ما می‌گفت:
«جز ز لطف و کرمِ دلبرِ ما هیچ مگو.»

ولی... وسط اون بهشت، هنوز یه چیزی کم بود. تو کجا گذاشتی رفتی؟

شعرا: عزلیات شمس | مولوی
  • نظرات [ ۸ ]

همه جا عطر تو رو داره...

نشسته سبزی پاک می‌کند روزِ اولِ رمضانی، عطر نعناها را بو می‌کشد و با خدا زیرزیرکی حرف می‌زند که: ظاهر و باطنمان را یکی کن قربان عظمتت. نشود که آن‌جور بشود که برادر سینا حجازی می‌فرماد: «از دور شبیه اقیانوسی، حقیقتت قدر یه لیوانه» 

خدایا، خبر دارم از کجی‌هام، حواسم هست به وقت‌هایی که رفتم پشتِ در و با خودم خیال کردم تو نمی‌بینی خطاکردنم را. حواسم هست به خودخواه‌بودن‌هایم، دروغکی‌بودن‌هایم. حواسم هست که دیدی و به رو نیاوردی. 

اما تو خدای ریحان و رحمتی، خدای بخشش. ببخش و به قلبم رنگ و رو بده. خلقِ تنگم را آرام ببخش. 

کمک کن بایستم. کمک کن قدم بردارم. کمک کن بنشینم. کمک کن که بیفتم توی مسیر تو. آن‌طور که تو می‌خواهی نگاه کنم، آن‎طور که تو می‌خواهی بشنوم. آن‌چه تو می‌خواهی بگویم.

باقیش هم بماند بین خودم و خودت، قرارِ یواشکیِ دونفره‌ی ما.

دوستدار

  • نظرات [ ۷ ]

مثل دزدای دریایی

یک. یکی از اساتیدِ ما، که نامشان را بارها در پست‌ها به اشکال مختلف چپانده‌ام، استاد صفاری، زنی است دوست‌داشتنی که من شیفته‌‌وار دوستش دارم. نه به خاطرِ رخِ معمولی و صدای کمی زیرش. به خاطر اینکه پیکره‌ی تمام‌نمای آن چیزی است که من دوستش دارم. آدمی که به دفعات عقاید خودش را کوبانده، تشکیک کرده و درنهایت به اعتقادی رسیده که با پتک و شکنجه و سیخ داغ و هیچ چیز دیگر، نمی‌توانی آن را ازش بگیری. با ذهنی خلاق و پرسوال که دائم در حال تحقیق و جست‌وجو و مقاله‌نویسی و این صحبت‌هاست. 

اما این قضیه کجا مسئله‌دار می‌شود؟ اینکه استاد ما به جای اینکه بیاید تاریخ زبان فارسی را _که هم تاریخش، هم زبان‌شناسی‌اش و هم فارسی‌اش را کاملاً مسلط است_ تدریس کند، برای ما حرف‌های قشنگ قشنگ می‌زند سر کلاس. من طبیعتاً حرف‌هایش را دوست دارم؛ اما نکته اینجاست که حرف‌های دوست‌داشتنی‌اش را باید بروم پای منبرش گوش بدهم. نه سر کلاس درس دیگری. طبیعتاً متوجهم که اصلاً دستِ خودش نیست و شور می‌گیرتش و چنین بر سروسینه می‌کوبد؛ اما خب استاد باید زمامِ خودش را در دست داشته باشد یا نباید؟


دو. یکی از اساتیدِ ما، که هرگز وبلاگِ نازنینم را به نامش آغشته نخواهم کرد، استاد درسِ عربی‌ست. بسیار غیرقابلِ دوست‌داشتن برای من! خاله‌زنک، پر از ادااطوار و عشوه و قر دست و گردن و پشت چشم... و خیر سرش مَرد! من هربار قبل از کلاس‌ها از بچه‌ها می‌خواهم سبزی بیاورند که قشنگ حس کنیم چهارتا زنِ چادر به کمر بسته، نشسته‌ایم دم در خانه‌هایمان منتظرِ شوهر، دوتا بچه بسته‌ایم اینور و آنورِ پهلو و کله‌پاچه‌ی همسایه‌ها را بار می‌گذاریم. گاهی هم دلم می‌خواهد میل و قلابم را ببرم و ببافم تا فقط صدای مَردی پر از تمایل به تعریف‌کردنِ قصه‌ی زندگیِ خودش، آشنایی‌اش با دختری توی اتوبوس و غیره را نشنوم. مردی که هربار کنایه‌ای به اسلام، نظام کشورمان، قرآن و نهج البلاغه یا هرشخصِ دیگری می‌زند زل می‌زند توی تخمِ چشم‌های من. نمی‌دانم در انتظارِ اینکه کفشم را بکوبم توی صورتش یا چی. (این اتفاقی است که همیشه می‌افتد. تا مقنعه‌ی جلو و چادر و نگاهِ جدیِ من را می‌بینند همیشه باتردید نگاهم می‌کنند. بی‌ربط بگویم که از قضا این یکی از دلایلی‌ست که من سر کلاس‌ها به سکوت مطلق رسیده‌ام و هیچ سوالی نمی‌پرسم. چون هر کوفتی درباره‌ی هر زهرماری می‌گویم، جورِ «دختر چادری معتقد حزب‌اللهیه» برایم حرف می‌زنند. و از قضا آدم‌هایی که هی تاکید دارند نباید ظاهر آدم‌ها در برخورد ما تاثیر بگذارد!) به هرحال همیشه وقتی حرف می‌زند کلی تشویق و هورا و قهقهه می‌گیرد. و اصولاً ارتباطش با خانم‌هایی که بلندتر به جوک‌های بی‌مزه‌اش می‌خندند بسیار بهتر است.


من این قضیه را از زاویه‌ی دید خودم تعریف کردم. همین دیروز یکی از بانوان کلاس، استاد اولی را در محضر استاد دومی به شدت کوبید و مشخصاً لحظات بسیار شادمانی را در کلاس استاد دومی تجربه می‌کرد.

دانشگاه، با وجود اینکه از نظر علمی_ادبی کوچکترین تاثیری روی من نداشت (به جز اینکه برای فراموش‌کردنِ لحظاتِ چرندِ کلاس بسیار بیشتر رمان خواندم و فیلم دیدم). یک اتفاقِ پررنگ توی زندگیِ من بود. اتفاقی که بهم کمک می‌کرد به هر اتفاقی، از هزار زاویه نگاه کنم و بدانم که آن دریافتی که من از یک اتفاق دارم، الزاماً همان چیزی نیست که به نظرِ همه می‌رسد. اگر دانشگاه فقط اندکی باعث شده باشد که من از فضای آرمانی و خیالیِ ذهنم فاصله بگیرم و کم‌تر متعصبانه با قضایا برخورد کنم، من ممنونِ فضای سرد و بی‌روح و کسالت‌بار و به‌دردنخورش هستم. 


عنوان: از اونا که یه چشمشونو می‌بندن و فقط با یه چشم به دنیا نگاه می‌کنن. 


+ یکی از دوستای قدیمم، وبلاگ رو به طریق بانمکی کشف کرده و تقریباً کلِ آرشیوم رو خونده. و من دیروز چهارشاخ مونده بودم و به پیام‌هاش نگاه می‌کردم فقط. من می‌خواستم آرشیو وبلاگمو پاک کنم؟ به خاکسترِ اجدادم خندیدم! :)))

  • نظرات [ ۵ ]

یه عنوانِ خیلی پرشور و انگیزشی خودتون انتخاب کنید :/

پریسا جدیداً در وبلاگش مطالبِ خیلی جذابی از سایتِ متمم می‌گذارد که باعث شده به تازگی بخشی از زندگی روزمره‌ام به مطالعه‌ی مقالات آن‌جا مختص شود. 

جالب‌ترین بخشی که امروز بهش برخوردم، مبحث مربوط به کمال‌طلبی بود. بزرگ‌ترین معضلِ زندگیِ من! 

این یک داستان واقعی است!

همین امروز یک پست گذاشته بودم که نمی‌دانم چند نفرتان قبل از حذف آن خوانده بودیدش. چیز مهمی نبود. چند خط شامل نک و ناله، که راستش از ابتدای خلقت این وبلاگ مطمئن بودم بخش عظیمی از مطالبش را دربرخواهد گرفت. اما من بعد از حدوداً نیم ساعت مطلب را پاک کردم چون برای خودم این حق را قائل نبودم که در وبلاگم چیزی به جز مطالبی که حداقل یک‌کم مفید باشند بنویسم. حداقل یک حس عارفانه_مذهبی، سیاسی_اندیشمندانه، معرفی‌طور یا هرچیزی که بدانم حداقل به درد یک نفر می‌خورد.

و بعد از اینکه آن پست را حذف کردم، به این نتیجه رسیدم که مطالب وبلاگم کلاً به درد نخور و آشغالند! از همان اول هم من و وبلاگ‌نویسی برای هم خلق نشده بودیم. عقدِ ما را در چاه مستراح بسته بودند. من هیچوقت نتوانستم نثرِ مخصوصِ خودم را داشته باشم، ذهنیتِ خودم را در وبلاگم بگسترانم، مطالب منسجمی در آن بنشانم و به طور کلی من اصلاً ذیل لغت بلاگر قرار نمی‌گیرم.

بعد تصمیم گرفتم کلِ مطالبِ وبلاگ را مخفی کنم و تا زمانی که به قدر کافی مطالعه نداشته‌ام و به حدِ سرریزِ اطلاعاتِ حقیقی نرسیده‌ام ننویسم. پشیمان شدم و تصمیم گرفتم یک وبلاگِ جدید بزنم کلاً و ناشناس بنویسم. پشیمان شدم و تصمیم گرفتم کلاً از دنیای وبلاگ‌نویسی کناره‌گیری کنم. پشیمان شدم و تصمیم گرفتم بیایم اینجا و این سوالِ تکراریِ «چرا شما این وبلاگو می‌خونید» را ازتان بپرسم. پشیمان شدم و تصمیم گرفتم از شما بپرسم به نظرتان بهترین طیف مطالب این وبلاگ را کدام پست‌ها تشکیل می‌دهند.

برگردید به خط اول. تمامِ این‌ها از این نشات گرفتند که من یک پستِ شدیدا احساسی و ناشی از انفجار بغضم نوشته بودم و به نظرم غلط کردم که همچین چیزی را منتشر کردم! من هم بی‌سوادم، هم بی‌شعور، هم آنتی سوشیال، هم هرلغتِ تعارضی و تهاجمیِ بی‌ربط و باربطِ دیگری که به ذهنتان خطور کند.

بعد نشستم این یک، دو، سه، چهار پست را خواندم و خوردم توی دیوار! تمامِ تصمیماتِ قبلی‌ام به بن‌بست خوردند چون مشخصاً تصمیماتِ معقولی نبوده‌اند و اصلاً از سرچشمه‌ی معقولی نشات نگرفته بودند حتی. 

الان افتاده‌ام توی یک دور عجیب که حتی نمی‌گذارد این رفتارِ روالِ همیشگی‌ام را انجام بدهم که بروم از یک نفر بپرسم: «فلانی واقعاً به نظرت وبلاگ من مفت می‌ارزه؟» چون این پرسش می‌رود تحت عنوانِ «نیاز به تایید» که آن هم بخشی از معضلاتِ ناشی از کمال‌طلبی است.

نظرات ملت را هم که می‌خواندم قشنگ نیاز به چندبسته دستمال کاغذی داشتم که بنشینیم دور هم چندساعتی ذکر مصیبت بخوانیم و بر سر و سینه بکوبیم و همدردی کنیم ولی از آن‌جایی که به قدر کافی دوستان مثلِ خودم دارم که هزاربار تاحالا با هم برای این قضیه صورت خراش داده‌ایم، می‌دانم که این هم دردی دوا نخواهد کرد.

پس... شاید بهتر باشد به جای اینکه هی پماد موضعی بزنم به این قضیه و هربار دوباره به ورطه‌ی این داستان بیفتم، یک‌بار خودم را بردارم و مثل یک بچه آرام آرام راهش ببرم. 

اولین قدم؟ بنشینم مطالب وبلاگ پریسا را دوباره بخوانم و سعی کنم تمریناتش را انجام بدهم. 

دومین قدم؟ این شیوه‌ی تمرینی درمانی را به بعد از ماه رمضان و پایان امتحانات موکول نکنم که بتوانم به بهترین و کامل‌ترین صورتِ ممکن انجامش بدهم. الاغ! برای تمرین تعدیلِ کمال‌طلبی، کمال‌طلبانه رفتار نکن. 

سومین قدم؟ دیگه چه خبر؟ کی حوصله کرد بشینه این چرت و پر... به مطالب وبلاگم نباید بگم چرت و پرت؟ :| کی حوصله کرد بخونه این حرفای درافشانِ من رو کامل؟ یا کلاً این سوال رو هم حق ندارم بپرسم؟ یا اصلا نباید این سوال رو بپرسم که آیا باید این سوال رو بپرسم یا نه؟ :| 


عنوان: حقیقتاً هیچ ایده‌ای براش نداشتم :|

  • نظرات [ ۱۰ ]

السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ

بی‌لشگریم، حوصله‌ی شرحِ قصه نیست 
فرمان‌بریم، حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

با پرچمِ سفید به پیکار می‌رویم
ما کمتریم! حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

فریاد می‌زنند: ببینید و بشنوید
کور و کریم، حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

تکرارِ نقشِ کهنه‌ی خود، در لباسِ نو
بازیگریم! حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

آیینه‌ها به دیدنِ هم خو گرفته‌اند
یکدیگریم! حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

همچون انار، خونِ دل از خویش می‌خوریم
غم‌پروریم... حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

آیا به راز گوشه‌ی چشمِ سیاه دوست
پی می‌بریم؟ حوصله‌‌ی شرحِ قصه نیست

فاضلِ نظری...

عنوان: یَا مَوْلانَا یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ
یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ
  • نظرات [ ۶ ]

باید مانتو گل‌داره رو می‌پوشید که جشن بارون بگیره.

دوچکه باران آمد (آرایه‌ی اغراق از اون‌وری. سیل بود تقریباً. چیکه ولی مثل اینکه هنری‌تر می‌کند متن را. خلاصه :|) قلمِ آرایش گرفت دستش و همه چیز را پررنگ‌تر کرد. گیسوی درخت‌ها را حلقه‌تر از همیشه، چشم‌های خیابان را براق‌تر از هرروز، لب‌های گل‌ها را سرخ‌تر از هروقتِ دیگر...
 و آدم‌ها، خیس و بوی نا گرفته، می‌خندیدند. توی اتوبوس، چلانده می‌شدند و کلیه‌هایشان به هم پیوند می‌خورد از فشارِ زیاد؛ اما می‌خندیدند. هیچ‌کس نمی‌خواست پنجره‌ها را ببندد. به آدم‌های نزدیکِ شیشه می‌گفتند دست بکش بخارش برود خیابان و آدم‌ها را ببینیم. 
امروز، دوچکه باران آمد و آدم‌هایی که همیشه از هم رو می‌گرفتند، به هم نگاه می‌کردند؛ با لبخند. کسی از دیگری روبرنمی‌گرداند. همه می‌خواستند این زیباترین هنرِ آسمان را با همه‌ی دیگران، توی خاطراتشان بچسبانند. 
ما آدم‌های ترسناکی نیستیم. «ما ایرانیا همه‌مون سگ‌اخلاق و گند دماغ و بی‌شعور و بی‌فرهنگ و فحش‌بده و الاغ و بی‌تمدن و بی‌بنیه و کوفت و زهرمار» نیستیم. ما فقط منتظر دوچکه بارانیم که بچسبیم دست‌های همدیگر را، شش‌نفری زیر یک چترِ جزغله جمع بشویم و صدای خنده‌هایمان گوش تمام مرزها را کر کند.

+خدایا، چی می‌شه دوچیکه بارون بزنی به دلمون؟ چی می‌شه بوی رحمتت رو دوباره به مشاممون نزدیک کنی؟ طفلکی نیستیم؟

+حالا نیاید در تقبیحِ باران خاطره‌ی منفی تعریف کنید ها... آره. خودم می‌دونم. همه‌مون می‌دونیم. ولی چی می‌شه اگه به جای این حرفا، دوچیکه حرفِ قشنگ به هم بزنیم؟
  • نظرات [ ۴ ]

A Monster calls + پرسش

درست وقتی که دنبالِ یک تمثیلِ حسابی از احساسی که در حال نسبت به خودت داری می‌گردی، چشمت به پوشه‌ی ا مانستر کالز می‌افتد و پسربچه‌ی چشم‌رنگی و دل‌گنده‌ی فیلم، کانر اومالی. و از آن‌جایی که اگر بگویم چه احساسی نسبت به خودم دارم، تمامِ راز و زیباییِ فیلم به فنا می‌رود، پس خودتان با زبانِ خوش فیلمی را که به نظرم حقیقی‌ترین، عمیق‌ترین و دل‌نشین‌ترین فیلمی‌ست که در یک‌ونیم سالِ گذشته دیده‌ام را ببینید. 
به دو دسته فیلم را توصیه نمی‌کنم. ابداً... 
اول، آن‌ها که مادرشان را از دست داده‌اند. آن‌ها که دلتنگِ مادرشان هستند. و... البته از طرفی هم فکر می‌کنم گزینه‌ی مناسبی باشد. مثل یک دلداریِ درست و حسابی.
و دوم، آن‌ها که به درست و غلطِ صرف باور دارند و میانه برایشان تعریف نشده. چون برادر مانستر می‌فرماد که: 
There is not always a good guy. Nor is there always a bad one. Most people are somewhere in between.

+ این فیلم‌ها و کتاب‌هایی که با آب و تاب ازشان تعریف می‌کنم را با آب و تاب نبینید. من استادِ تعریف‌کردن از چیزهای معمولی و ارتقای سطحشان تا سقف آسمان هستم و یک‌هو دیدید همچه چیز خفنی هم از آب در نیامد و خورد تو ذوقتان! من هم نه کتاب‌خوانِ حرفه‌ای هستم، نه فیلم‌بازِ قهاری. صرفاً خیلی کیف می‌کنم با هردو، و ملاکم هم همین است که آیا با چیزی کیف کرده‌ام یا نه.  

آیا راهی هست که بشه کتاب زبانِ اصلی‌ای رو خرید؟ پی‌دی‌اف منظورمه. که خب ترجیحا قانونی باشه. یا سایتی که اینگونه کتاب بفروشه می‌شناسید؟
من در حینِ این پست متوجه شدم که این جیگر، کتابش هم هست علاوه بر فیلم. و خب کامنتای ملت رو هم توی گودریدز پاش دیدم، اصلاً دارم می‌میرم که بخونم. باتشکر :|
  • نظرات [ ۶ ]

تو به تقصیرِ خود افتادی از این در محروم

قرآنِ جیبی‌ام را می‌بندم و به قطرش، به صفحاتش نگاه می‌کنم. به پنج‌جزءِ اولش که رنگش از کرم، به زردِ کهن (زرد کهن رنگی‌ست که اوراق به خود می‌گیرند، وقتی بارها و بارها تورقشان می‌کنی). به این فکر می‌کنم که اگر تابعِ جمع نبودم، اگر آن روزها که بچه‌ها به خاطرِ کنکور برنامه‌ی حفظمان را تعطیل کردند و من _که می‌دانستم اصلاً قصدِ کنکوردادن ندارم_ هم هم‌گام با آن‌ها از کلاس زدم بیرون، می‌ایستادم پای برنامه و به حرف‌های استادم گوش می‌دادم، الان حافظِ اقلاً بیست جزء بودم. 
به پوشه‌ی رمان‌ها و داستان‌هایی که شروع به نوشتن‌شان کردم و هیچ‌کدام به سرانجام نرسیدند سر می‌زنم و از خواندنِ جملات و توصیفاتم خنده‌ام می‌گیرد. فکر می‌کنم که اگر آن روزها تمامشان می‌کردم، شاید الان نثرم، پردازشم این‌قدر ضعیف نبود که حوصله‌ام را سر ببرد. شاید با آن همه تمرین، اوضاعم بهتر از این‌ها می‌شد.
صفحه‌ی «ارسال مطلب جدید» وبلاگ را باز می‌کنم و چشمم به پوشه‌های موضوعاتی که در این یک‌ونیم سال باز کرده‌ام و هیچ‌وقت حتی یک مطلب هم درشان ارسال نشد، یا ارسال شد و ادامه پیدا نکرد می‌خورد. که شاید الان اوضاعِ وبلاگم را بهتر می‌کردند، شاید از این پراکندگی نجاتش می‌دادند. شاید...
به همه‌ی دفترهایی فکر می‌کنم که به امیدِ نوشتنِ چیزی در آن‌ها _متنِ موسیقی‌های مورد علاقه‌ام، غزل‌های دل‌نشینی که پیدا می‌کنم، نامه‌هایی برای شخصی، روزمره‌نویسی، کوفت، زهرمار_ صفحه‌ی اولشان را پر کرده‌ام و خیلی‌هاشان حتی به صفحه‌ی دوم هم نرسیدند.
به همه‌ی همه‌ی فولدرهای بازشده‌ی مغزم. به همه‌ی کارهای نکرده‌ام، به همه‌ی زندگی‌های نزیسته‌ام، به همه‌ی امیدهای به دستِ باد سپرده‌ام، به همه‌ی خیالاتِ به حقیقت نپیوسته‌ام. به همه‌ی...

عنوان: تو به تقصیرِ خود افتادی از این در محروم/ از که می‌نالی و فریاد چرا می‌داری؟
حافظ‌شون

  • نظرات [ ۷ ]

به حاملانِ خاطراتِ بنجل

یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای، مستندی از یک عکاس و روزنامه‌نگارِ قدیمی پخش می‌کند. مردی که از زمانِ پهلوی عکاسی می‌کرده و حتی یک‌بار به خاطرِ کارهایش، به زندانِ ساواک هم افتاده و بعد از انقلاب آزاد می‌شود. کاری به خودش و هیچ‌کدام از ابعاد زندگی‌اش ندارم. 
در مستند، بخشی از مصاحبه‌ی حضرت امام را پخش کرد که در هواپیمای بازگشت به ایران با او صورت گرفته بود. خبرنگار می‌پرسید که شما بعد از همه‌ی این قضایا چه احساسی دارید؟ و امام می‌گفت هیچی! هیچ احساسی ندارم.
آقای مستند (کسی که مستند درباره‌ی او بود). گفت من همان‌جا فهمیدم که این آدم اصلاً قلب ندارد. آدمی که در آن شرایط بگوید هیچ احساسی ندارد، اصلاً تکلیفش معلوم است.
یادم افتاد که استاد صفاری، همیشه این مصاحبه را به عنوانِ نمونه‌ای از وارستگی تعریف می‌کرد. می‌گفت امام اصلاً مالِ این دنیا نبود و اصلاً وابستگی‌ای به آن نداشت. فقط کارش را انجام می‌داد با ایمان.
گذشت و آقای مستند تعریف کرد که یک‌بار رفت به اتاق امام که ازش عکس بگیرد. می‌گفت اصلاً حالتِ نگاهِ او سنگدلانه بود. بعد از چند دقیقه بادیگاردهایش آمدند تو و خمینی گفت بس است خسته شدم. گفتم آقا من کار کردم، شما خسته شدید؟
یادم می‌افتد به آدم‌هایی که می‌گویند با اولین دیدار از شدت محبت نگاهِ امام به گریه افتاده‌اند. آدم‌هایی که از حضورِ پرمهرِ او می‌گفتند. آدم‌هایی که از برخوردِ گرمش حرف می‌زدند.

تاریخ، چیزِ عجیب و ترسناکی‌ست. هر بازمانده‌ای می‌تواند یک‌جور آن را تعریف کند. فاتحان به گونه‌ای تحریفش می‌کنند و مغلوبین به گونه‌ای.
تاریخ، مثلِ یک لباسِ وصله‌پینه شده به دستِ ما رسیده. 
فکر می‌کنم وقتش رسیده که دنیای ذهنی‌ام را از تاریخ بیرون بکشم. وقتش رسیده که فقط به حالا نگاه کنم. به حالا، از چشم‌های خودم. به حالایی که هیچ‌کس نمی‌تواند دست بهش بزند. به امروز نگاه کنم و برای فرداها تعریف کنم. فرداهایی که همین آدم‌هایی که توی یک کلاس باهاشان می‌نشینم، توی یک اتوبوس هم‌مسیرشان می‌شوم، توی یک خیابان هم‌ردیفشان هستم، قرار است تحریفش کنند. به خاطرات غم‌انگیزی که باید برای نوه‌هایم تعریف کنم و بعد هیچ‌کدامشان باورم نکنند. چون گوششان پرشده از خاطراتِ تقلبیِ دیگران. کی قرار است تاریخِ امروزِ ما را تحریف کند؟
پاری وقت‌ها، به آدم‌ها دقیق‌تر نگاه می‌کنم. جدی‌تر. از دور. به آدم‌ها، به دروغگوهای آینده...

پ.ن: بعضی روزا چرا نمی‌شه قشنگ نگاه کرد به این دنیا؟
  • نظرات [ ۸ ]

The space between us

پیش.ن: دیالوگِ موردِ علاقه ننوشتم چون دیالوگِ مورد علاقه‌ام خیلی طولانی بود. ولی اگر فیلم را دیدید، خودتان بدانید که وقتی توی ماشین گاردنر به تولسا گفت یور بیوتیفول و صحبت‌های بعدِ تولسا. 
حتماً هم ببینید. اگر ندیدید خیلی مسخره‌اید و یک احساسِ به شدت دل‌نشین را از خودتان گرفته‌اید. از اینجا

وقتی توی فیلمی، یک‌نفر از فضا می‌آید، یک‌نفر از قرنطینه خارج می‌شود، یک‌نفر به هرشکلی برای اولین‌بار با زمینی که ما آدم‌ها ساخته‌ایم و چیزی که هستیم، روبه‌رو می‌شود، من هربار تمامِ وجودم را پر از شوق و شگفتی می‌بینم. دیدنِ خودمان از نگاهِ یک آدمِ تازه‌وارد، واقعاً بانمک و عجیب است.
چه وقتی پسربچه‌ی فیلمِ Room بهمان گفت بوگندو، چه هربار که دکتر هو با چشم‌های نمور گفت you human beings و چه امروز که همین فیلمِ عنوان را دیدم.
رویای زندگی‌کردن توی سیاره‌های دیگر، همچنان که دیگران را، من را هم کیفور می‌کند؛ اما همیشه توامان می‌ترساندم. اینکه برویم سیاره‌ی دیگری را هم به گند بکشیم و این‌ها. اما همان ابتدای فیلم، تولدِ گاردنر در مریخ، همه‌ی تصوراتم را درهم ریخت. تولد، همیشه دل‌نشین‌ترین اتفاقی بوده که هرجایی می‌توانسته‌ام ببینم.
و بعد همه‌‌ی این‌ها را کنار بگذاریم و...

از اینجا به بعدش را قبلاً اسپویلر آلرت گذاشته‌ بودم، بعد دیدم دقیقاً به اندازه‌ی خلاصه‌ای که از فیلم، در سایت‌های دانلود گذاشته بودند نوشته بودم. اما اگر حساسید که حتی یک جمله و یک تصویر هم قبل از دیدنِ فیلم برایتان فاش نشود، نخوانید.

(دلیلِ اینکه دیالوگ‌های موردِ علاقه‌ام را به زبانِ اصلی می‌نویسم، این است که ترجمه گند می‌زند به احساسِ حقیقیِ کلمات. فال این لاو کجا، عاشق‌شدن کجا. دلبرترین قسمتِ قضیه بازیِ زبانیِ گاردنر بود با این عبارت: I'm gonna fall in love with you and I'll fall to Earth.) 
وقتی گاردنر عاشقِ دختری در زمین شد و با او تمامِ این اولین‌ها را تجربه کرد. از دیدنِ اسب وحشت‌زده شد، از شوقِ دیدنِ بالن نزدیک بود بمیرد، باد را روی صورتش حس کرد، گرمای آتش را فهمید و عاشق‌شدن را...
و همه‌ی این‌ها را دیدن، از چشم‌های آدمی که واقعاً مثلِ یک پدیده‌ی بدیع با همه‌شان برخورد می‌کند، واقعاً تا چندروز :دی زندگیِ مرا تغییر می‌دهد. تصمیم می‌گیرم دوباره از همه چیز مثلِ اولین‌بار لذت ببرم، حیرت کنم، غمگین شوم یا هرچی. همه‌چیز مثلِ اولین‌روزهای زندگی...


  • نظرات [ ۴ ]
Designed By Erfan Powered by Bayan